Chciałbyś szybko i bez przeszkód osiągać cele treningowe? Kontuzja może na długo wykluczyć Cię z aktywności. Mając odpowiednią wiedzę masz możliwość zminimalizować do minimum wystąpienie kontuzji. Po prostu przygotujesz swoje ciało na nagłe wypadki i zabezpieczysz się przed urazami. Zaczynamy?
Jak Zapobiegać Kontuzjom w Sporcie? – Potęga prehabilitacji.
Prehabilitacja to inaczej wyprzedzanie kontuzji. Jeśli myślisz, że trenując 3 razy w tygodniu nie dosięga Cię ryzyko zrobienia sobie czegoś na treningu to jesteś w dużym błędzie. Takie urazy zdarzają się nie tylko sportowcom wyczynowym. Jeżeli w Twoim ciele występują dysproporcje w budowie mięśni po obu stronach ciała – jesteś narażony na kontuzje w dużo większym stopniu niż rzeczywiście mogłoby się wydawać.
Jak Zapobiegać Kontuzjom w Sporcie? Gdzie jest ich pierwotna przyczyna?
Tak naprawdę wystarczy, że raz nie wykonasz dobrze rozgrzewki. Zbyt duży ciężar, słaba technika, pechowy dzień. Kontuzja. Jedną z podstawowych przyczyn występowania urazów w sporcie jest zjawisko asymetrii stron ciała i dysbalansów mięśniowych. Mówiąc prostym językiem, jedną rękę lub nogę masz silniejszą od drugiej. Z pewnością byłbyś nawet teraz wskazać, która to strona (o ile problem ten Ciebie w wyraźnym stopniu dotyka).

Zjawisko to nie dotyczy tylko kończyn. Jest wiele stawów w Twoim ciele, które poruszane są przez współpracujące ze sobą mięśnie.
Jeśli jest pomiędzy tymi mięśniami równowaga w działaniu, nazywamy taką sytuację balansem mięśniowym.
Jeśli jednak jeden z mięśni pracuje silniej od innych, staje się to podstawą do wystąpienia kontuzji. Jeden z mięśni może ulec przeciążeniu i uszkodzeniu. Te słabe mięśnie określane są często słabymi ogniwami.
To właśnie im warto poświęcić jest odrobinę uwagi na treningu.
Jak Zapobiegać Kontuzjom w Sporcie? – Zwróć uwagę na 3 najważniejsze obszary.
Poza samym faktem dość częstego pojawiania się asymetrii to w swojej pracy również bardzo często spotykam się z zaburzeniem 3 konkretnych obszarów ciała u większości osób. Są nimi mięśnie:
- stożka rotatorów
- głębokie brzucha
- pośladków
Planując swój trening warto jest zatem uwzględnić ćwiczenia pomagające wzmocnić powyższe 3 obszary. Podaje Tobie zatem moje ulubione 3 ćwiczenia korygujące postawę poprzez stymulację najczęściej występujących słabych ogniw aparatu ruchowego człowieka.

- Martwy Robal (wzmocnienie mięśni brzucha)
- Unoszenie bioder leżąc na ziemi z gumą założoną na kolanach (wzmocnienie mięśni pośladkowych)
- Kubańskie wyciskanie (wzmocnienie mięśni stożka rotatorów)
Dbałość o równowagę mięśniowo-powięziową to obowiązkowy punkt każdego dobrze wykonanego planu treningowego.
Olka
Hej! Polecisz może jakieś ćwiczenie na wzmocnienie pleców? Mam problem z garbieniem się 🙁
Maciej M. Jeschke
1. Połóż się przodem na ziemi.
2. Wyciągnij ręce ponad głowę.
3. Unieś ramiona 15-20 razy.
4. Wykonaj przerwę 20-30s i powtórz całość 2-3 razy. 🙂
Bartosz O.
Jakie ćwiczenie można zamiennie wykonywać z kubańskim wyciskaniem aby uzyskać takie same efekty? Pozdrawiam 🙂
Maciej M. Jeschke
TRX High Row lub TRX Y-Fly 🙂
Nikola1993
Mam bardzo słabe mięśnie pośladkowe. Byłbyś w stanie napisać mi odpowiedni plan treningowy w domu, który rozwiąże mój problem?
Maciej M. Jeschke
Zapraszam do kontaktu poprzez e-mail: [email protected] 🙂